
Warto zobaczyć
W obiektywie

Korzystamy z oprogramowania:

Newsletter
Dnia 9 lutego 2017 roku w Centrum Kulturalno-Duszpasterskim Parafii Farnej w Pucku odbyła się Konferencja z okazji Zaślubin Polski z morzem 1920 roku. Miały miejsce laudacje dwóch publikacji autorstwa prof. Daniela Dudy: "Antoni Abraham Kaszubski Król" oraz "Ludzie morza cz. III, Szkice biograficzne" oraz Zeszytów Gminy Puck 10/2017 z Kroniką szkolną z lat 1860-1920 ze Swarzewa w tłumaczeniu prof. Marcina Plińskiego. Podczas konferencji wygłoszone zostały wykłady dr Krzysztofa Korda "Józef Wrycza, Ksiądz, wojak, narodowiec. Kaznodzieja podczas Zaślubin Polski z morzem", prof. zw. kpt. ż. w. Daniela Dudy "Życie i działalność Antoniego Abrahama" oraz kontradmirałą rez. dr inż. Czesława Dyrcza "Warunki zlodzenia Zatoki Puckiej i południowego Bałtyku".
Antoni Abraham, Kaszubski Król jest najnowszą publikację autorstwa prof. zw. dr kpt. ż.w. Daniela Dudy, która przybliża sylwetkę jednego z najbardziej znanych Kaszubów. W książce znajdziemy materiały biograficzne o Antonim Abrahamie od jego narodzin w miejscowości Zdrada w 1869 r. przez udział w I wojnie światowej, działalność na rzecz przyłączenia Kaszub do Polski oraz aktywność w wolnej już Polsce. Lektura pozwoli na nowo zrozumieć "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski".
Lekturę poleca Polskie Towarzystwo Nautologiczne
Ludzie Morza cz. III autorstwa prof. zw. dr kpt. ż.w. Daniela Dudy to zbiór szkicy biograficznych osób, którzy swoje życie związali z morzem. W części III przedstawiono sylwetki:
- Kazimierza (Kim) Józefa Lorocha (1923-2010)
- Jerzego Mieszkowskiego (1904-1986)
- Jerzego Oskara Stefanowskiego (1913-2007)
- Romualda Żelazowskiego
Lekturę poleca Polskie Towarzystwo Nautologiczne
Zapiski Puckie nr 10/2017 to cyklicznie wydawane zeszyty zawierające materiały o historii Pucka i okolic. Najnowsze wydanie zawiera 14 interesujących rozpraw opisujących m.in. Badania archeologiczne prowadzone w Pucku w 2015 i 2016 roku, wykopaliska fajek w Rzucewie, dzieła złotnicze Andrzeja I Mackensena, związki Jana Kasprowicza z Bałtykiem i Rzucewem, rozwój letniska w Jastarni, wspomnienia helskich rybaków oraz opisy sylwetek osób uhonorowanych gwiazdami w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie. Więcej o Zapiskach Puckich nr 10/2017 na stronie Muzeum Ziemi Puckiej.
Lekturę poleca Polskie Towarzystwo Nautologiczne
Zdjęcia z Konferencji z okazji Zaślubin Polski z morzem 1920 r.
Źródło zdjęć: www.kaszuby24.pl